لوگوی قرارگاه فرهنگی هدنا
قرارگاه فرهنگی هدنا
logo-samandehi تایید
کد خبر : 1386 ۳ فروردین ۱۳۹۶ ساعت [ ۲۳:۳۸ ]
Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

 حریم مردم را در اماکن عمومی رعایت کنید

نکاتی درباره فرهنگ استفاده از تلفن همراه

در هنگام ملاقات با دوستان و آشنايان،و هم نشيني و هم صحبتي با آنها،استفاده از تلفن همراه آن هم به مدت طولاني و يا بازي با گوشي نوعي بي توجهي به مخاطب، اهانت و بي احترامي به او حساب مي آيد.

تلفن همراه بدون شک یکی ابزارهای زندگی امروزه است، اما متاسفانه اکثر مردم فرهنگ درست از این وسیله به ویژه در اماکن عمومی را رعایت نمی کنند.

امروزه انسان غربي در فضاي سرد و بي احساس دنياي مدرن براي رهايي از احساس تنهايي و غربت به حيواناتي چون سگ و گربه روي آورد، اما آيا تلفن همراه عليرغم استفاده هاي مفيد براي برخي انسانها، نقش همان سگ و گربه را بازي نمي كند تا فضاي تنهايي و اوقات خالي آنها را پر كند.

اينكه هر چيزي در جايگاه خاص خود نباشد و ارزش و اعتبار اشيا و اشخاص كاذب و اعتباري باشد، نه بر اساس معيارهاي واقعي و حقيقي،از رهآوردهاي تمدن قرن بيستم است. اما به هر حال آنچه شد و جلوگيري از حصول امر حاصل بي معناست.الا اينكه به همراه ورود تكنولوژي جديد،فرهنگ صحيح استفاده ازآن نيز وارد شود.

در كمتر از ۲۰ سال تلفن همراه از وسيله اي كمياب و گران به يك دستگاه مورد استفاده ي پير و جوان تبديل شده و در برخي كشورها تعداد آن از تلفن ثابت هم بيشتر است، اما به علت رشد سريع و تصاعدي آن فرهنگ استفاده از اين دستگاه به حركت سريع آن در راستاي تكنولوژي نرسيده و نحوه ي استفاده از اين ضرورت قرن اخير نشان مي دهد كه رشد فرهنگي آن با تاخير صورت گرفته است. قصد داریم در این بحث به برخي از آداب تلفن همراه و شيوه استفاده ي صحيح آن بپردازيم.

– فعال نمودن حالت سكوت در اماكن عمومي؛ تلفن همراه خود را هميشه در اماكن عمومي نظير كتابخانه ها، مساجد، محل كار، بيمارستانها، رستوران ها، ميهماني ها، تاكسي، آسانسور، كلاس درس و موزه ها خاموش كرده و يا حداقل بر روي منشي تلفني و يا حالت ويبره قرار دهيم.

-رعايت ادب در اماكن مقدس؛ مكالمه با تلفن همره و به صدا درآمدن زنگ آن در مساجد و اماكن مذهبي شده از بدترين مصاديق مردم آزاري،و نيز اسائه ي ادب به اماکن مقدس مي باشد. متاسفانه برخي در چنين فضاهاي روحاني به جاي اشتغال به حقيقت امر و تحصيل روح عبادت، مشغول ظواهر و زيبايي هاي بنا شده و با غفلت از صاحب اصلي بنا، به فيلم برداري و عكاسي از ضريح و آيينه كاري ها مي پردازند.

-استفاده از آهنگ مناسب جهت زنگ تلفن همراه؛ بي ترديد زنگ يا تلفن همراه در كاركرد اصلي خود هشدار دهنده اي است كه فرد را براي پاسخ گويي به تماس آماده مي كند اين در حالي است كه از ديد اجتماعي، زنگ ها و آهنگ ها فراتر از ريتم ساده و موسيقي يا بي خود گوياي تيپ، شخصيت، تمايلات و علايق و حالات روحي افراد هم هستند.

از سوي ديگر امروزه تنوع آهنگ ها و امكان انتخاب آزاد مشتركان براي گزينش زنگ تلفن همراه موجب شده تا عده اي سطوح شخصيتي و اجتماعي افراد را به قضاوت نشسته و نوع زنگ و ريتم آهنگ هاي انتخابي تلفن همراه را نشان دهنده ي موقعيت و جايگاه اجتماعي افراد بدانند.

طبق بررسي هاي به عمل آمده، مجموعه ي موسيقي و زنگ هاي تلفن همراه مي تواند رابطه ي فرد با گروه هاي اجتماعي و تعلقات او را نشان دهد؛ هر چند معياري كامل براي قضاوت درباره شخصيت و جايگاه اجتماعي افراد نمي باشد. اما از اين موضوع هم غافل نشويم كه جوانان همان گونه كه موسيقي هاي تند را براي زنگ تلفن همراه خود انتخاب مي كنند،در ايام سوگواري و ماههاي محرم و رمضان آن را تبديل به نوحه،مداحي و ادعيه هاي مذهبي كرده و يا حداقل به حالت سكوت مي گذراند. اين موضوع نشان مي دهد جوانان با يك قدم هوشمندانه،و نه اتفاقي با توجه به اهميت اعتقادات مذهبي و ملي در جامعه ابزارارتباطي خود را به خوبي مديريت مي كنند.

در هنگام ملاقات با دوستان و آشنايان،و هم نشيني و هم صحبتي با آنها،استفاده از تلفن همراه آن هم به مدت طولاني و يا بازي با گوشي نوعي بي توجهي به مخاطب، اهانت و بي احترامي به او حساب مي آيد. بنابراين، اولا، براي پاسخگويي به گوشي از او اجازه بگيريد. ثانيا، مكالمه را كوتاه نموده و از مخاطب پشت خط با احترام خداحافظي نماييد. ثالثا، پس از اتمام مكالمه،از ميهمان معذرت خواهي كنيد.

-دوري از مكالمه در هنگام رانندگي،امري ضروري مي باشد؛ اين كار علاوه بر خطرات جاني، نوعي قانون شكني و بي اعتنايي به قانون نيز به حساب مي آيد در بسياري از كشورها،از جمله ايران استفاده از تلفن همراه حين رانندگي ممنوع مي باشد.

-دوري از جلب توجه به هنگام صحبت نمودن؛ تا حد ممكن در هنگام صحبت كردن با تلفن همراه،از جلب توجه ديگران خودداري كنيد.تلفن همراه صرفا به منظور ارتباط موثرتر ساخته شده است.

منبع:خبرگزاری مهر

0
ارسال دیدگاه

تصاویر متنوع فرهنگی
تصاویر