لوگوی قرارگاه فرهنگی هدنا
قرارگاه فرهنگی هدنا
logo-samandehi تایید
کد خبر : 1220 ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت [ ۷:۴۸ ]
Print This Post ذخیره فایل ارسال به دوستان

غرب ما را مورد تهاجم فرهنگی قرارداده است

حضرت آیت الله مکارم شیرازی: ما پذیرای تهاجم فرهنگی شده ایم

چرا باید جوان مسلمان لباسی بپوشد که فرهنگ غربی از آن می‌بارد. مشکل دوم رنگ‌های لباس‌ها و شکل آنها است.گاهی جوانان لباس‌های رنگ و رو رفته و پاره می‌پوشند که با آن مفهوم زینت بودن لباس همخوانی ندارد.

فرهنگ جامعه باید به مقدار ممکن اصلاح شود.یکی از فرهنگ‌هایی که باید اصلاح شود، فرهنگ پوشش است.لباس طبق سنت اسلامی باید عیب پوش و موجب شخصیت انسان شود.

غلبه فرهنگ غرب موجب خدشه وارد شدن به پوشش صحیح جوانان ما شده که یکی از این نکات منفی در اینگونه لباس‌ها، وجود تصاویر اشخاص یا خطوط لاتینی است که نشانه فرهنگ بیگانه است.

چرا باید جوان مسلمان لباسی بپوشد که فرهنگ غربی از آن می‌بارد. مشکل دوم رنگ‌های لباس‌ها و شکل آنها است.گاهی جوانان لباس‌های رنگ و رو رفته و پاره می‌پوشند که با آن مفهوم زینت بودن لباس همخوانی ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی

مشکل سوم لباس‌های تنگی است که جوانان گاهی می‌پوشند و حتی حرکت آنان را دچار مشکل کرده در حالیکه این لباس نیست‎، زندان است.لباسی که بدن را درست نمی‌پوشاند از دیگر مشکلات لباس‌های امروز است چرا که این لباس‌ها عیوب بدن را نمی‌پوشاند و منافی عفت عمومی جامعه است.لباس باید انسان را در حالات مختلف نشستن، ایستادن، راه رفتن و… بپوشاند، این جوان‌ها بی‌گناه هستند و این فرهنگ به آنان تحمیل شده است.

مردم می‌گویند وقتی می‌خواهیم لباسی تهیه کنیم، می‌بینیم تمام لباس‌ها چنین مشکلاتی دارد.بخشی از این مشکل به خاطر لباس‌های وارداتی است و مشکل دیگر به دلیل تولیدکننده‌های داخلی هستند که کارهای وارداتی را تقلید می‌کنند.

پذیرای تهاجم فرهنگی شده‌ایم

غرب ما را مورد تهاجم فرهنگی قرار داده و ما هم پذیرای این تهاجم شده‌ایم در حالی که لازم  است یک تحول در امر پوشش جوانان به وجود بیاید.لباس‌هایی که به نام خانم‌ها از خارج می‌آید و در لباس‌فروشی‌ها فراوان است، مشکلات بسیاری دارد که نمی‌تواند حجاب زن را حفظ کند.

دولت باید در ورود لباس‌های خارجی نظارتی داشته باشد تا یک جوان مسلمان بتواند لباسی در شان خودش بپوشد.در صدا و سیما، مدارس و دانشگاه‌ها باید برنامه‌هایی محور قرار داده شود که بتواند تحولی در امر پوشش به وجود بیاورد.

لباس نخستین چیزی است که انسان از یک فرد می‌بیند و در واقع نشان‌دهنده شخصیت افراد است.چرا باید کار به جایی برسد که جوان عزیز ما افتخار کند که لباسش پاره است و حتی اگر لباس جدیدی بخرد که پاره نباشد، خودش آن را پاره کند.

اگر قرار است فرهنگ مردم اصلاح شود باید از لباس شروع  کنی.کلی گویی فایده ندارد باید انگشت را روی مصداق‌ها بگذاریم.دولت حتماً باید در مسئله لباس نظارت کند. نیروی انتظامی، مدارس، والدین و صدا و سیما باید تلاش کنند تا این وضع که موجب ناراحتی است، اصلاح شود.

با مهربانی اقدام کنید

اینگونه فرهنگ‌سازی‌ها در بین جوانان باید با مهربانی باشد و ما توصیه نمی‌کنیم در این موضوع به زور متوسل شوند.برخی انسان‌های بهانه‌گیر صحبت ما را مورد انتقاد قرار داده‌اند در حالی که توقع ایجاد کردن هم برای اقلیت و هم برای اکثریت اشتباه است.بالا بردن سطح توقع مردم به طوری که قابل عمل نیست، کار اشتباهی است که موجب نارضایتی است.مسئولان تلاش کنند طوری وعده بدهند که بتوانند اجرا کنند و مانند برخی نمایندگان در تبلیغات انتخابی وعده‌های ناممکن ندهند.

یکی از اصول تواضع این است که به هر کس که می‌بینی سلام کنی.تکبر موجب کینه و دشمنی و دور شدن دل‌ها از یکدیگر می‌شود و نقطه مقابل آن تواضع است که موجب نزدیکی و دوستی می‌شود.امام عسکری(ع) می‌فرماید تواضع این است که از سلام کردن مضایقه نکنید. بعضی در سلام بخیل هستند یا مقید هستند که بزرگ‌تر به کوچک‌تر سلام نکند در حالی که این اشتباه است.در اسلام ذکر شده سواره به پیاده سلام کند و در حالات پیامبر اکرم(ص) ذکر شده که ایشان حتی به کودکان سلام می‌کرد.در روایات ما آدم متکبری که با نخوت روی زمین راه می‌رود، به عنوان یک انسان بیمار که کسی امیدی به خیرش ندارد و ایمنی از شرش وجود ندارد، معرفی می‌شود.

  • آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی درس خارج فقه ۱۸/۰۲/۱۳۹۳
  • منبع: سایت ایران پی ان
0
ارسال دیدگاه

تصاویر متنوع فرهنگی
تصاویر